Augmentace čelistních kostí

Zubní implantáty zvyšují životní komfort pacientů a neobyčejně rozšiřují možnosti stomatologie při náhradě ztracených zubů. Nelze je však použít v každé situaci, například tehdy, je-li v místě implantace nedostatek kosti. To bývá nejčastěji v postranních úsecích horní čelisti, ale i v kterémkoliv jiném úseku horní nebo dolní čelisti. Dostatek kostní hmoty představuje základní podmínku nejen pro stabilitu implantátů, ale také pro dokonalou estetiku jak zubní náhrady, tak i tzv. červené linie (dásní).

 

Abychom Vám i v tomto případě mohli pomoci a protetický defekt mohli ošetřit implantáty, provádíme plastickou operaci nazývanou augmentace čelistní kosti. Slovem augmentace označujeme zvětšení nějaké části těla, v tomto případě čelistní kosti, která má nedostatečnou výšku ,šířku nebo obojí , nutné pro zavedení zubních implantátů.

 

Pro augmentaci je možné použít vlastní tkáně pacienta (tzv. autologní transplantát), nebo   materiál cizí tkáně (xenogenní transplantát) a velmi často materiál anorganický (tzv. aloplastický transplantát). Nejlepším materiálem pro větší defekty je vždy vlastní kostní hmota pacienta odebraná buď z brady, nebo z oblasti za dolními stoličkami. Životnost implantátů zavedených do vlastní kostní hmoty je velmi dobrá.

 

Operace se provádí tak,že se z okrajového řezu odklopí dáseň, obnaží se kostní defekt a ten se vyplní zvoleným materiálem a celý defekt se překryje vstřebatelnou membránou, která zajistí, že se materiál pod ní postupně vstřebává a přestaví se v nově vytvořenou vlastní kostní tkáň. Tím je zajištěn požadovaný objem kosti pro zavedení zubního implantátu. Jde o ambulantní zákrok prováděný v místním znecitlivění na zubolékařském křesle. Trvá přibližně 45 minut. Pacient po operaci odchází ihned domů.

 

Zákrok nezanechává viditelné jizvy ani deformace, řez je veden v ústech a výkon je kromě vpichů pro místní znecitlivění zcela bezbolestný. Během hojení většinou nejsou obtíže nijak velké, trvají pouze několik dní. Na tváři se může vytvořit otok a výjimečně se pod kůží vytvoří krevní výron. Na požádání proto vystavujeme pracovní neschopnost. Zhruba po půl roce zavádíme do nově vytvořené kosti zubní implantáty a necháváme je vhojit. Po celou dobu můžete nosit snímatelnou zubní protézu.

 

Pokud je situace příznivá, lze provést zubní implantaci současně s augmentací čelistní kosti. Léčba se tím o půl roku zkrátí, protože tvorba nové kosti a vhojování implantátů probíhají současně. Před výkonem pomocí rentgenového snímku ověříme, zda je čelistní kost zdravá, bez zánětu. Může se stát, že operace proběhne bez problémů, ale kost se bez viny lékaře a pacienta v dostatečné kvalitě nevytvoří. V tom případě zůstává čelist ve stejném stavu jako před operací.

 

Výkony nelze provádět na účet zdravotní pojišťovny,protože zdravotní pojišťovny operaci nehradí. Pacient vystupuje jako samoplátce a úhrada se skládá z ceny za operaci, za spotřebovaný materiál dle aktuální ceny a případně za zubní implantáty, jsou-li současně použity. 

© Všechna práva vyhrazena
Proudly powered by WordPress | Theme: Sparker by Canyon Themes.