Endodoncie

Endodontické ošetření znamená ošetření vnitřního prostoru zubu. Často je nazýváno jako čištění kanálků nebo vytahování nervů. Při endodontickém ošetření ale nejde jen o to „umrtvit zub“ a vyčistit kanálky. Aby bylo endodontické ošetření úspěšné, je třeba kořenové kanálky ošetřovaného zubu nejen vyčistit, ale i rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit materiálem, který kořenové kanálky dokonale utěsní.
 
Endodontické ošetření je nutné provést vždy, když dojde v zubní dřeni k patologickému procesu – zánětu nebo jejímu odumření. Zánět zubní dřeně je většinou způsoben bakteriemi (infekcí), které do dřeňové dutiny pronikly ze zubního kazu. Zubní dřeň může také onemocnět při úrazu zubu (pohmoždění zubu, zlomenina zubu).
 
Zánět vede k rozpadu zubní dřeně a k postupnému proniknutí infekce do celého kořenového systému. Bakterie se kořenovým kanálkem dostávají do těsné blízkosti nebo přímo do čelistní kosti. Na tento stav reaguje imunitní systém rozvojem zánětu kolem kořene zubu a vzniká tzv.“ zubní váček“. Náš imunitní systém bohužel nedokáže odstranit infekci uvnitř kořenového kanálku. Proto se zánět kolem hrotu kořene zvětšuje a bolí do té doby, než se zub buď odstraní nebo než se provede endodontické ošetření . V některých případech také doporučujeme provést endodontické ošetření před zhotovením korunky nebo můstku.
 
V našem stomatologickém centru se využívá pro ošetření kořenových kanálků operační mikroskop a příslušné mikroskopické techniky. Důvodem, proč používáme operační mikroskop je fakt, že dřeňová dutina, ze které vystupují kořenové kanálky bývá obvykle malá, málo přehledná a těžko ji lze běžným ordinačním světlem dostatečně osvětlit. Operační mikroskop umožňuje mnohonásobné zvětšení dřeňové dutiny i vstupy do jednotlivých kanálků. Lékař pak vidí konkrétní detail o velikosti asi jako kopací míč. Práce je pak mnohem přesnější a detailnější.
 
Operační mikroskop navíc přes svoji optiku svítí do dřeňové dutiny silným LED světlem, což je pro přesnost a kvalitu práce velmi důležité. Tím dosahujeme při ošetření kořenových kanálků velmi dobré a hlavně dlouhodobé úspěšnosti . Navíc nám to umožňuje ošetřovat i zuby s  komplikovaným kořenovým systémem , které jsou v běžné ordinaci bez mikroskopu prakticky neošetřitelné a musí se extrahovat (vytrhnout).
 
Abychom docílili absolutní kvality a tedy úspěšnosti endodontického ošetření, pomáhají nám nejrůznější přístroje jako je apexlokátor, digitální systémy, CBCT, apod. Nejdůležitější z těchto pomocných zařízení jsou pro nás endodontické mikromotory. Mluvíme pak o tzv. strojové endodoncii. Jedná se o sérii speciálních vrtáků z nikl-titanové slitiny a endomotoru – vrtačky přímo určené na kořenové kanálky. Vrtáky z Ni-Ti jsou velmi pružné a lze s nimi opracovávat i hodně zakřivené kanálky.
 
Na endomotoru používáme pro každý vrták jiný program, ve kterém je nastavena správná rychlost a torze (síla, jaká může být při rotaci pro konkrétní vrták vynaložena). Pokud přístroj zaznamená napětí, při kterém by hrozilo oddělení hrotu vrtáku, sám se zastaví a vytočí vrták o kousek zpět. Tím se snižuje možnost odlomení nástroje na minimum.
 
Kvalitní mikrochirurgické endodontické ošetření s použitím operačního mikroskopu je časově náročné. Ošetření jednoho zubu trvá mnohdy i několik hodin. Kompletní ošetření kořenových kanálků pod operačním mikroskopem se snažíme provést vždy v jedné návštěvě, což šetří Váš čas. Ošetření je bezbolestné, vždy pracujeme v místním znecitlivění (anestezii). Endodonticky ošetřený zub opatřený kvalitní korunkou popřípadě jinou protetickou konstrukcí má stejnou prognózu jako zub zdravý, tj. může sloužit dlouhá léta. Tento typ ošetření bohužel nehradí zdravotní pojišťovny. 
© Všechna práva vyhrazena
Proudly powered by WordPress | Theme: Sparker by Canyon Themes.